
liwa kara finansowa. Dlaczego posiadanie ważnego szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak istotne dla pracownika? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że obowiązek wstępnego szkolenia BHP wynika z przepisów prawnych. Ponadto pracownik podczas wstępnego szkolenia jest zapoznawany z podstawowymi zasadami BHP, nic więc dziwnego, że pracownik powinien być z nimi zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie. Posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala na zachowanie odpowiednich warunków w miejscu pracy i stosowanie się do zasad ogólnego bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Dokumentem, który potwierdza ukończenie szkolenia, jest karta wstępnego szkolenia BHP.
Zalety obsługi BHP
Każda firma oraz każde przedsiębiorstwo musi spełniać odpowiednie wymagania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są regulowane przepisami prawnymi. Wielu pracodawców korzysta więc z usług specjalistycznym firm zajmujących się branżą BHP. Firma BHP świadczy szeroki zakres usług, jak prowadzenie szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, jednak najważniejszą usługą jest kompleksowa obsługa BHP. Skorzystanie z usługi outsourcingu BHP posiada wiele zalet, dlatego przedsiębiorcy chętnie skorzystają z takiej usługi. Obsługa BHP polega na przejęciu wszelkich spraw i kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w danej firmie. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy na posiadanie profesjonalnej obsługi BHP, dzięki czemu posiada on pewność, że jego firma spełnia wszelkie konieczne wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Kompleksowa obsługa BHP z pewnością przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy poprzez dostosowanie firmy do najnowszych przepisów.
Po co przeprowadza się okresowe szkolenia BHP
Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przeprowadzaniem okresowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży BHP. Głównym celem okresowego szkolenia BHP jest uaktualnienie wiedzy pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas, a okres ich ważności zależy od rodzaju kursu. Niektóre kursy BHP posiadają dłuższą ważność niż inne, dlatego że dotyczą wykonywania pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzanie okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu głównie aktualizowanie oraz ugruntowanie wiedzy z BHP. Pracodawca posiada obowiązek zapewniania pracownikom odpowiednich kursów bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno okresowych, jak i wstępnych. Okresowe szkolenia BHP przygotowują pracownika do bezpiecznego wykonywania określonego rodzaju pracy, przykładowo na stanowisku administracyjnym i biurowym lub na stanowisku robotniczym.
Przepisy prawne regulujące BHP
BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.